بوقچی

ثبت آگهی ارتوپدی فنی - بوقچی تبلیغات مشاغل

آگهی پیدا نشد

ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی زیرمجموعه‌ای از رشته‌های وابسته به پزشکی است که هدف از آن تولید ارتوز و پروتز و آموزش بیمار برای استفاده از آنها است. کسانی را که در این رشته فعالیت می‌کنند اگر ارتوز تولید می‌کنند ارتوتیست Orthotist و در صورتی که پروتز یا اندام مصنوعی می سارند پراستتیست Prosthetist می‌نامند. ممکن است یک نفر در هر دو این رشته‌ها فعالیت داشته باشد. پروتزها اندام‌های مصنوعی هستند که برای بیمار ساخته‌شده و در جای اندام طبیعی ازدست‌رفته گذاشته می‌شوند. بیماران به علل متفاوتی ممکن است یک اندام یا قسمتی از آن را نداشته باشند. ارتوپدی فنی یک نوزاد ممکن است در بدو تولد فاقد قسمتی از اندام باشد و ممکن است یک اندام غیرکارا یا بدشکل داشته باشد که پزشک برای بهتر کردن شکل یا کارایی آن مجبور به قطع قسمتی از آن و سپس جایگزینی قسمت قطع‌شده با یک قسمت مصنوعی باشد. هر فردی ممکن است در طول زندگی خود به علت ضربات وارده به اندام یا سوختگی یا سرمازدگی یا دیگر حوادث دچار آسیب‌های شدیدی شود که منجر به قطع عضو گردد. گاهی اوقات هم ابتلا به بعضی بیماری‌ها مانند دیابت موجب از دست رفتن قسمتی از اندام شود. تمام این بیماران نیاز به اندام مصنوعی دارند تا نه‌تنها شکل و ظاهر بهتری داشته باشند بلکه کارایی آن‌ها هم بهتر شود.

وظیفه اصلی ارتوپدی فنی چیست؟

یک فعال ارتوپدی فنی اندام مصنوعی بیمار را متناسب با دیگر قسمت‌های بدن وی ساخته و آن را برای بیمار آماده می‌کند. بیمارانی که به علت مشکلات مادرزادی کنترل مناسبی روی حرکات مفاصل خود ندارند از ارتوز استفاده می‌کنند. به دنبال آسیب‌هایی که بعد از تصادفات و یا دیگر ضربات به اندام‌ها وارد می‌شود و یا بعد از اعمال جراح ممکن است بیماران تا مدتی نیاز به استفاده از بریس یا ارتوز داشته باشند. بسیاری از بیماری‌های سیستم عصبی محیطی و مرکزی که موجب عدم توانایی بیمار در کنترل اندام‌هایش می‌شوند نیاز به ارتوز دارند.

تفاوت رشته ارتوپد فنی یا مهندسی پزشکی در چه چیزی است؟

شاید به این فکر بیفتید که مهندسی پزشکی در طراحی و ساخت اعضاء مصنوعی کاربرد دارد، اما باید بگوییم که رشته ارتوپد فنی شامل ساخت اعضاء مصنوعی خارج از بدن مانند چشم، دست، بینی و پا می‌شود، ولی رشته مهندسی پزشکی شامل ساخت اعضای مصنوعی داخلی مانند قلب مصنوعی و خارجی مانند چشم، دست، بینی و پا می‌شود. همچنین مهندسان پزشکی به طراحی دستگاه‌های فیزیوتراپی، رادیولوژی هم می‌پردازند.

توانایی‌های موردنیاز برای ورود به رشته ارتوپدی فنی

در حالت کلی افرادی که قصد دارند وارد زیرشاخه‌های توان‌بخشی شوند، باید دارای روحیه همدردی باشند، زیرا فارغ‌التحصیلان این رشته‌های معمولاً با دردمندترین افراد جامعه به‌عنوان‌مثال معلولین ارتباط دارند و باید به آن‌ها امید دهند. دارا بودن از دسته‌ای توانا به دلیل انجام کارهای قالب‌گیری از اندام‌ها، از دیگر مهارت‌های افراد برای این رشته است. این افراد باید آمادگی جسمی خوبی داشته باشند، زیرا ممکن است حدود 4 ساعت فعالیت‌های سرپایی داشته باشند.

دروس رشته اعضای مصنوعی در مقطع کارشناسی

مدت‌زمان تحصیل مقطع کارشناسی این رشته 4 سال است که شامل 128 واحد می‌شود. دروس عمومی مبانی نظری اسلام، ادبیات فارسی، اخلاق اسلامی، زبان عمومی، تاریخ و تمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، انقلاب اسلامی، تربیت‌بدنی 1 و 2. دروس پایه فنی مهندسی رسم فنی، آمار و روش تحقیق، استاتیک، فن قطعه‌سازی. دروس پایه پزشکی و توان‌بخشی آناتومی اندام بالایی، آناتومی اندام سطحی، آناتومی اندام پایینی، آناتومی ستون فقرات و نواحی قدامی شکم، آناتومی اعصاب، زبان تخصصی، فیزیولوژی عمومی، اصول توان‌بخشی و طب فیزیکی، نورولوژی، رادیولوژی، ارتوپدی 1 و 2، روانشناسی معلولین جسمی.

بازار کار و آینده شغلی ارتوپدی فنی در ایران

یک فارغ‌التحصیل ارتوپد فنی مهارت‌های لازم برای اصلاح ناهنجاری‌ها، تقویت اعضای ناتوان و ضعیف بدن، نحوه ساخت اندام مصنوعی برای عضو ازدست‌رفته را دارد. این رشته کاربرد بسیاری برای افراد جامعه دارد و بیشتر حیطه‌های کاری این فارغ‌التحصیلان در بخش‌های خصوصی است. در حال حاضر در ایران متخصص درزمینهٔ ساخت پروتزهای زیبایی مانند بینی مصنوعی، گوش مصنوعی، چشم مصنوعی کم داریم، اگر فارغ‌التحصیلان این رشته اهل تحقیق و مطالعه باشند، آینده شغلی خوبی را می‌توانند برای خود رقم بزنند.

درآمد و حقوق

میزان دریافتی هر فرد با توجه به سطح تحصیلات و نوع محیط کاری متغیر است. در حال معمولی میانگین حقوق ماهانه یک کارشناس ارتوپدی فنی را 4 میلیون تومان است.