بوقچی

ثبت آگهی متخصص پروتز دندان - بوقچی تبلیغات مشاغل

آگهی پیدا نشد

متخصص پروتز دندان

درباره شغل متخصص پروتز دندان

بزرگ‌ترین تفاوت بین پروتزیست و دندان‌پزشک عمومی در این است که یک متخصص پروتز درزمینهٔ تعویض دندان‌ها و ترمیم سلامت دهان و دندان و عملکرد بهتر شما برای استفاده از دندان نقش دارد. این رشته قبلاً به‌صورت کاردانی ارائه می‌شد، اما از سال 88 به‌صورت کارشناسی ارائه می‌شود. متخصص پروتز دندان

توانایی‌ها موردنیاز برای ورود به رشته تکنسین پروتزهای دندانی کدامند؟

این شغل به‌عنوان یک متخصص پروتزهای دندانی برای افرادی که دوست دارند با ابزار و تجهیزات کار کنند، بسیار مناسب است. این رشته به توجه و دقت زیادی به دلیل داشتن جزئیات نیاز دارد. برخی از خصوصیات برای موفق شدن در این رشته عبارت‌اند از:
  • قدرت جسمانی خوب به‌عنوان یک تکنسین پروتز، شما باید با دستان خودکار کنید و آن‌ها را برای مدت طولانی ثابت نگه‌دارید.
  • توجه به جزئیات شما باید دقیقاً از نسخه‌های دندان‌پزشک و دستورالعمل‌های کاری آن‌ها پیروی کنید.
  • مهارت مدیریت زمان شما باید کار را به‌موقع تحویل دهید تا بیمار اذیت نشود.
  • مهارت تفکر انتقادی وقتی با مشکلی روبرو می‌شوید، قبل از اینکه بتوانید آن را حل کنید، باید تمام راه‌حل‌های ممکن را بررسی کنید و بهترین را انتخاب کنید.
  • مهارت گوش دادن توانایی درک آنچه دیگران به شما می‌گویند ضروری است. زیرا اگر شما خوب صحبت‌های بیمار را گوش دهید، متوجه نیازهای او می‌شوید.
  • درک نسخه پزشک باید بتوانید مستندات کتبی و همچنین دستورالعمل‌ها و نسخه‌های مربوط به دندان‌پزشکان را درک کنید.
  • مهارت‌های بین فردی برخی از پروژه‌ها نیاز به کار در گروه با تکنسین‌های دیگر دارند.

گرایش‌های متخصص پروتز دندان در مقطع کارشناسی

این رشته قبلاً به‌صورت کاردانی ارائه می‌شد، اما از سال 98 به‌صورت کارشناسی ارائه می‌شود. این رشته در مقطع کارشناسی فاقد گرایش است.

بازار کار شغل پروتزهای دندانی در ایران

این رشته در جامعه بسیار موردنیاز است و نمی‌توان جایگزینی برای آن پیدا کرد. همچنین بیشتر کشورهای جهان علاقه‌مند به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته هستند و جزء رشته‌های لوکس به‌حساب می‌آید.| فارغ‌التحصیلان این رشته به دلیل کسب تجربه و مهارت‌های لازم برای بازار کار، معمولاً با مشکل بیکاری روبرو نمی‌شوند. همچنین هر ارتودنتیست یا دندان‌پزشک عمومی برای ساخت قالب‌های ارتودنسی یا دندان‌های مصنوعی به این تکنسین‌های نیاز دارد. در حالت کلی آینده شغلی خوبی را برای این رشته پیش‌بینی می‌شود.

وظایف و مسئولیت‌های پروتزیست دندان

تکنسین دندانپزشکی شخصی است که برای تهیه پروتز برای بیماران دندانپزشکی آموزش دیده است. این پروتزها شامل تاج، روکش، دندان مصنوعی کامل یا جزئی و همچنین وسایل ارتودنسی است. مشخصات، نسخه‌ها را می‌خوانند و برداشت‌ها یا مدل‌ها را برای تعیین طراحی محصولات دندانپزشکی مورداستفاده بررسی می‌کنند. ساخت، ترمیم و یا تغییر اعضاء مصنوعی مانند تاج، اینله ها، پروتزها، پل‌ها یا وسایل صحیح دندان. از بین بردن سطوح اضافی فلز و پولیش پروتزها را با کمک ابزار پولیش.

درآمد شغل پروتزهای دندانی در ایران

بیشتر داوطلبان هنگام انتخاب رشته بعد از علاقه، به دنبال میزان درآمد آن رشته هستند. این رشته را می‌توان یکی دیگر از رشته‌های پردرآمد رشته تجربی به‌حساب آورد. میزان درآمد این افراد با توجه به اینکه در چه محیطی و با چه شرایط کار کند بسیار متغیر است.