بوقچی

ثبت آگهی پارکینگ - بوقچی تبلیغات مشاغل

آگهی پیدا نشد

پارکینگ

جواز کسب پارکینگ عمومی

در تمامی شهرهای بزرگ که عبور و مرور افراد بسیار زیاد است؛ احتمالاً یکی از چالش‌های بزرگ افراد پیدا کردن جای پارک خواهد بود. در این‌گونه مناطق حتماً باید یک یا چند پارکینگ عمومی طبقانی یا معمولی جهت رفاه حال مردم احداث شود و این مسئله به‌نوعی یک ضرورت است. جهت احداث، متقاضی حتماً باید اقدام به اخذ جواز کسب نماید.

پارکینگ

قانون الزام احداث پارکینگ عمومی چیست؟

در شهرهای بزرگ به‌خصوص در تهران، معضل نبود جای پارک به‌شدت موردتوجه قرارگرفته است. به‌نحوی‌که هم‌اکنون محدودیت و ممنوعیت فراوانی جهت ساخت سازه‌هایی که فاقد پارکینگ هستند؛ اعمال می‌شود. بنابراین شهرداری تا حد امکان به پروژه‌هایی که پارکینگ مناسبی در نقشه آن‌ها پیش‌بینی‌نشده باشد؛ مجوز ساخت نخواهد داد. البته در مواردی که به دلیل کمبود فضا و دلایل دیگر امکان ورود خودرو به معابر وجود ندارد؛ حداکثر تا فاصله ۲۵۰ متری از محل موردنظر باید یک پارکینگ عمومی مناسب احداث شود. به دلیل لزوم و احتیاج مبرم شهرهای بزرگی همچون تهران، مجوز اختلاط پارکینگ‌های عمومی و تجاری نیز در برهه‌های زمانی مختلف به سرمایه‌گذاران اهدا می‌شد. بر اساس این مجوز به سرمایه‌گذار اجازه داده می‌شد که درازای سرمایه‌گذاری جهت ساخت، بخشی از فضای موجود را نیز به واحدهای تجاری اختصاص دهد و از این راه سود قابل‌توجهی کسب کند. البته این مسئله برای مراکز تجاری نیز خالی از لطف نیست. به‌این‌علت که قطعاً مردم ترجیح می‌دهند. از مراکز تجاری استفاده کنند که دارای پارکینگ باشد که بتوانند؛ با آسودگی خاطر به خرید بپردازند. درنتیجه، زمانی که یک مرکز تجاری پارکینگ مناسبی در نزدیکی خود در نظر نگیرد؛ دچار زیان می‌شود و به‌تدریج مشتریان خود را از دست خواهد داد.

ضوابط احداث و اخذ جواز کسب

جهت احداث پارکینگ عمومی به همراه واحد تجاری وسعت اراضی باید ۱۰۰۰ مترمربع یا بیشتر باشد. در خصوص اراضی بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع با در نظر گرفتن ضوابط، امکان تأسیس پارکینگ طبقاتی و اخذ جواز کسب در نظر گرفته می‌شود. اگر وسعت اراضی حدود ۵۰ مترمربع باشد؛ تنها امکان احداث پارکینگ طبقانی مکانیزه فراهم خواهد بود. به‌طورکلی سیاست‌های شهرداری و شهرسازی به سمت تشویق متقاضیان به احداث پارکینگ‌های طبقانی و رمپی در سطح شهرهای شلوغی همچون تهران پیش می‌رود. لازم به ذکر است که ضوابط احداث پارکینگ‌های مسکونی با عمومی کاملاً متفاوت هستند و برای اطلاع از ضوابط آن باید به وب‌سایت حمل‌ونقل شهری مراجعه شود.