بوقچی

دفتر اسناد رسمی - بوقچی

آگهی پیدا نشد

دفتر اسناد رسمی

چگونه دفتر اسناد رسمی بزنیم؟

قوانین و مقررات در هر کشوری از جمله ایران، در جهت حفظ و حراست از امنیت و حقوق افراد آن جامعه وضع می شود. افراد در جهت رفع نیاز خود و دیگران همواره در حال تبادل و تعامل با یکدیگر هستند. تعاملاتی که گاها به سود و یا زیان طرفین می‌انجامد و قانون در این نقطه از حق و حقوق افراد جامعه حفاظت می کند. با پیشرفت و گسترش روابط در زمینه های مختلف و گسترش داد و ستد و معامالت و خرید و فروش بین صاحبان مشاغل و صنایع و دارندگان املاک و مستغلات، لزوم تعیین حد و حدود قانونی اشخاص و حراست از دارایی و اموال آنان و ثبت و نگهداری آن، امر بسیار مهمی است که بر روند زندگی افراد نیز تاثیر می‌گذارد. در ایران، طبق قوانین حکومتی، مراکزی برای اجرایی شدن کلیه قوانین راه اندازی شده است که با نام دفاتر اسناد رسمی شناخته می شوند. دفاتری که مستقیما تحت نظارت وزارت دادگستری فعالیت می کنند و تنظیم روابط مالی مردم در جهت حفظ امنیت حقوقی آن‌ها و قانونمندی معامالت بر عهده این نهاد می باشد. دفتر اسناد رسمی

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای سردفتری چیست؟

شما برای کسب دفتر اسناد رسمی نیازمند مدارک مرتبط هستید. در یک کلام می‌توان گفت که این شغل یکی از بهترین مشاغل برای فارغ التحصیلان رشته حقوق است. با این حال، فارغ التحصیلان برخی رشته‌های دیگر نیز با در نظر گرفتن شرایطی می‌توانند به این حوزه ورود پیدا کنند. در صورت داشتن مدرک کارشناسی یا بالاتر در زیر رشته های حقوق، علوم ثبتی، الهیات و معارف اسلامی و دارندگان گواهی پایان سطح با تایید شورای مدیریت حوزه علمیه قم، مدرک حوزوی فقه و اصول، تفسیر الهیات و... در صورت قبولی آزمون و طی مراحل گزینش و کارآموزی و با در اختیار داشتن امکانات کافی، دفتر خود را راه اندازی نمایید. بر حسب اینکه شما در کدام بخش علاقه به فعالیت داشته باشید وظایف تان نیز متفاوت خواهد بود.

سود دهی دفتر اسناد رسمی چطور است؟

به هر اندازه که یک دفترخانه در یک شهر از محبوبیت و معروفیت برخوردار باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که وضعیت درآمد دفاتر اسناد، هنگامی که شرایط اقتصادی مساعدتر باشد و مجموع معاملات و قراردادها در کیفیت مطلوبی قرار داشته باشد، به همان میزان نیز افزایش خواهد یافت و افت معاملات، به این شغل نیز اثر می گذارد. چرا که مسئول دفتر اسناد رسمی، از انجام امور تبلیغاتی و از اشتغال در امور تجارت و شغل های دیگر ممنوعیت دارد و به هنگام کسادی بازار دچار افت درآمد خواهد شد.

مدیر دفتر اسناد رسمی چه مخاطراتی دارد؟

نکته دیگر آن است که با توجه به شغل حساس و پر مسئولیت دفاتر اسناد، دقت و مدیریت درست از اصول مهم در اداره یک دفتر اسناد به شمار می رود. به عنوان مثال تخلفات فراوانی که از طریق جعل امضا صورت بعد از بازرسی کارشناسان وقوع جرم و جعل سند اثبات می‌شود، سبب بروز مشکل و خسارت می‌گیرد و بعضاً برای دفاتر خواهد شد. مشکالت عدیده ای از جمله مجازات جعل و سهل انگاری و ضرورت جلب رضایت شاکی و جبران خسارت و ضرر و زیان، دامنگیر سردفتر و یا سایر مسئولین دفترخانه می‌شود. بنابراین در نماینده و دفتریار دقت کنید که فرد، مورد شناخت و در دسترس انتخاب پرسنل دفترخانه خصوصا باشد و همچنین ً کنترل مستمر در نحوه ثبت اسناد داشته باشید . از اسناد و دفاتر به نحو احسنت حفاظت کنید تا هرگونه کوتاهی، سبب خسارت بر کسب و کار شما نشود.
آیا همه می‌توانند سر دفتر شوند؟
برخی از افراد هستند که بنا بر قانون نمی‌توانند در این حوزه به عنوان سردفتر یا دفتریار فعالیت کنند. ماده 12 قانون به افرادی اشاره کرده نمی‌توانند به سمت سردفتر یا دفتریاری انتخاب و ابقا شوند. این اشخاص شامل موارد زیر هستند: • اتباع بیگانه • اشخاص مشهور به فساد عقیده، معتادین به مواد مخدر و کسانی که فاقد صلاحیت اخلاقی باشند. محکومین به انفصال دائم از خدمات دولتی، قضایی، وکالت دادگستری و همچنین محکومین به انفصال موقت از خدمات و مشاغل مزبور در مدت انفصال یا تعلیق • کسانی که تحت قیومت یا ولایت هستند. • محکومین به جنایات عمدی، محکومین به ارتکاب جنحه‌های منافی عفت و همچنین محکومین به جنحه‎هایی که مطابق قانون مستلزم محرومیت از برخی حقوق اجتماعی مذکور در ماده 15 قانون مجازات عمومی است. همچنین افرادی که احراز شود به اتهامات جنایات عمدی تحت محاکمه هستند.
آزمون دفتر اسناد رسمی به چه صورت است؟
آزمون دفتر اسناد رسمی به تشخیص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار می‌شود و اشخاص واجد شرایط می‌توانند در آن شرکت کنند. این آزمون معمولا هر ساله یک یا چند بار برگزار می‌شود و غالبا تاریخ برگزاری آن نیز در فصل زمستان خواهد بود. هر چند که همیشه بر طبق روال و تاریخ مشخص برگزار نخواهد شد. به عنوان مثال، در برخی از سال‌ها حتی این آزمون برگزار نشده است یا آنکه در برخی موارد فقط مردان می‌توانستند در آن شرکت کنند. با این حال معمولا این آزمون سالی یکبار برگزار می‌شود.