بوقچی

متخصص گوش حلق و بینی - همه آگهی ها در حوزه متخصص گوش حلق و بینی - بوقچی

متخصص گوش حلق و بینی

متخصص گوش و حلق و بینی

مطالعات گوش، حلق و بینی در طول ۵۰ سال گذشته گسترش یافته و اکنون بر سر و گردن تمرکز دارد. واژه‌ی اتولارینگولوژی (گوش و حلق‌شناسی)، باوجود طولانی بودن، مخفف اتورینولارینگولوژی است.
 • گوش‌ها درمان اختلالات شنوایی مختص متخصص گوش حلق و بینی است.
 • بینی سینوزیت مزمن یکی از رایج‌ترین شکایات پزشکی در آمریکا، با حدود ۳۵ میلیون تشخیص سالانه برای بزرگ‌سالان است. مدیریت بیماری‌های حفره‌ی بینی، شامل آلرژی‌ها و مشکلات حس بویایی نیز می‌شود.
 • حلق تشخیص و درمان بیماری‌های حلق و بخش‌های فوقانی مری، ازجمله مشکلات صوتی و بلع، زیرمجموعه‌‌ی مسئولیت‌های متخصصان این حوزه است.
 • سر و گردن متخصصان گوش،حلق و بینی می‌توانند بیماری‌ها و اختلالات مؤثر بر صورت، سر و گردن، ازجمله بیماری‌های عفونی، تروما، بدشکلی و سرطان‌ها را نیز درمان کنند. در این حوزه، تخصص گوش، حلق و بینی ممکن است با تخصص‌های دیگر مانند تخصص پوست و جراحی دهان و دندان تداخل کند.

هفت حوزه‌ی تمرکزی این رشته چیست؟

رشته‌ی گوش، حلق و بینی بر هفت حوزه‌ی مختلف تمرکز دارد. برخی متخصصان مطالعاتی اضافی برای تخصص یافتن دریکی از این هفت حوزه انجام می‌دهند و خدماتشان را به این تخصص محدود می‌کنند.
 1. درمان آلرژی‌ها با استفاده از داروها، ایمونوتراپی و دوری از محرک‌ها
 2. انجام جراحی بر روی صورت، گردن یا گوش برای اهداف زیبایی، عملکردی یا بازسازی
 3. درمان یا برداشتن تومورهای سر و گردن، ازجمله بینی و حلق
 4. مدیریت اختلالات حلق
 5. درمان مشکلات گوش، ازجمله عفونت‌ها، تومورها و اختلالات مسیر عصبی مؤثر بر شنوایی و تعادل
 6. بیماری‌های گوش، حلق و بینی در کودکان ازجمله ناهنجاری‎های مادرزادی و تأخیر در رشد.
 7. مدیریت اختلالات بینی و سینوس‌ها

متخصص گوش حلق و بینی

شاخه‌های فوق تخصصی این رشته کدام اند؟

 • اوتولوژی تشخیص و درمان عفونت، بیماری و آسیب گوش‌ برای بهبود شنوایی و تعادل. این تخصص شامل جراحی کاشت حلزون است که در آن‌یک دستگاه الکترونیکی پیچیده‌ی کوچک که عصب شنوایی را تحریک می‌کند، در گوش درونی (حلزون گوش) کاشته می‌شود. این جراحی حس شنوایی را در افراد ناشنوا بهبود می‌بخشد.
 • رینولوژی درمان تمام جوانب اختلالات بینی و سینوس شامل آلرژی، عفونت، بیماری‌های التهابی و تومورها. این متخصصین تومورهای نادر قاعده‌ی جمجمه ازجمله تومورهای غده‌ی هیپوفیز را نیز جراحی می‌کنند.
 • لارینگولوژی درمان بیماری‌ها و اختلالات حلق و گلو، مانند گره تارهای صوتی، مشکلات صدا (شامل خشونت صدا) و سرطان. جراحی سر و گردن – درمان بیماری‌های خوش‌خیم و بدخیم سر و گردن، شامل غدد لنفی، بزاقی، تیروئید و پاراتیروئید.
 • جراحی قاعده‌ی جمجمه (نوروتولوژی) درمان اختلالات قاعده‌ی جمجمه و نورومای آکوستیک (تومورهای خوش‌خیم و غیرسرطانی بر روی عصب دهلیزی حلزونی که شنوایی و تعادل را کنترل می‌کند) پلاستیک صورت – جراحی‌های زیبایی شامل رینوپلاستی (اصلاح و بازسازی شکل، عملکرد و ظاهر بینی) و پیناپلاستی (اصلاح گوش‌های برجسته). کار این پزشکان شامل بازسازی نقایص صورت نیز می‌باشد. جراحان پلاستیک و دهان و دندان و فک و صورت نیز ممکن است این نوع جراحی‌ها را انجام دهند.
 • جراحی تیروئید و پاراتیروئید تشخیص و درمان تومورهای تیروئید و پاراتیروئید از طریق جراحی.
 • کودکان برخی بیماری‌های گوش، حلق و بینی مادرزادی هستند و باید در سنین پایین درمان شوند. درمان‌ها طیف وسیعی دارند و شامل کاشت حلزون و دیگر دستگاه‌های شنوایی قابل کاشت، جراحی سر و گردن و درمان بیماری‌های نادر ازجمله آرترزی کوآن (انسداد پشت مسیر بینی توسط استخوان یا بافت) هستند.