بوقچی

ثبت آگهی تاسیسات برق - بوقچی تبلیغات مشاغل

آگهی پیدا نشد

تاسیسات برق

آشنایی با شغل تاسیسات برق

همان‌طور که می‌دانید برق یکی از مهم‌ترین مباحث در ساختمان است که بدون آن زندگی و سکونت در ساختمان بسیار سخت و نگران‌کننده است. امروزه به دلیل اهمیت بالای برق و الکترونیک در بخش‌های مختلف مانند ساختمان‌های مسکونی و اداری و تجاری و در بخش‌های صنعتی و فروشگاهی و غیره، نیاز به برق‌کار بیش‌ازپیش حس می‌شود. همچنین با افزایش صنعت ساختمان بازار کار برق و الکترونیک بسیار رونق گرفته و به شغلی پر درامد تبدیل‌شده است. اگر به هر دلیلی سیستم برق خانه، کارخانه و ادارات و غیره با مشکل مواجه شود باید حتماً از برق‌کار ماهر کمک گرفت زیرا شغلی بسیار حساس و تخصصی است و اگر شخصی بدون دانش و مهارت بخواهد مشکلاتی در این حوزه را رفع کند ممکن است خسارات مالی و جانی فراوانی به بار آورد. تاسیسات برق

تاسیسات برق چیست؟

برق‌کار ساختمان شغلی بسیار تخصصی و حساس است و می‌تواند در کلیه کارخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، بهداشتی مانند بیمارستان‌ها و … مشغول به کار شود. برق‌کار باید بتواند تمامی مشکلات مربوط به برق را بشناسد و توانایی رفع آن را داشته باشد. باید بتواند سیم‌کشی، فیوز بندی، پلاک خوانی، نصب کلیدهای تک پل و دو پل، نقشه‌کشی برق ساختمان و غیره را انجام دهد. شخص برق‌کار باید اصول و استانداردهای برق‌کشی را به‌طور کامل بشناسد و رعایت کند چراکه در هرگونه سهم انگاری می‌تواند منجر به خسارات مالی و جانی شود. ازآنجایی‌که برق‌کار با برق سروکار دارد باید حتماً از کفش، دستکش و کلاه ایمنی استفاده کند همچنین باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد و بتواند در شرایط اب و هوایی مختلف و در ارتفاع‌های مختلف مشغول به کار شود.

بازار شغلی برق‌کار ساختمان به‌جز ساختمان چیست؟

برق‌کار ساختمان علاوه بر سیم‌کشی و عیب‌یابی تجهیزات مربوط به برق می‌تواند در سایر زمینه‌ها هم مهارت کسب کند و مشغول به کار شود. به‌طور مثال نصب دوربین‌های مداربسته، اعلام حریق و آیفون‌های صوتی و تصویری از مشاغل مرتبط با برق است. همچنین برق‌کار می‌تواند درزمینهٔ کرکره‌های برقی و ساختمان‌های هوشمند مشغول به کار شود. اتصال سیم ارت و صاعقه گیر هم مربوط به برق‌کار است.

چگونه یک برق‌کار ساختمان حرفه‌ای شویم؟

اگر به کارهای فنی علاقه دارید می‌توانید شغل برق‌کاری ساختمان را انتخاب کنید. برای حرفه‌ای شدن در شغل برق‌کاری و ورود به بازار کار سه روش وجود دارد.
  • در روش اول شما می‌توانید در مغازه‌های الکتریکی و کنار یک برق‌کار باتجربه شاگردی کنید. با این روش برق‌کار به‌مرور صفرتا صد کار را به شما یاد می‌دهد و یا اینکه خودتان باید با نگاه کردن و تجربه کردن کار را یاد بگیرید. این روش امروزه طرفداران زیادی ندارد چراکه مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا فرد به سطحی از مهارت برسد که به‌تنهایی بتواند وارد بازار کار شود و پروژه‌های برق‌کشی قبول کند.
  • دومین روش برای یادگیری برق‌کشی ساختمان از طریق تحصیلات است. به این صورت که فرد رشته برق ساختمان را در هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کار و دانش انتخاب می‌کند و 3 سال به تحصیل در این رشته می‌پردازد همچنین پس از پایان تحصیلات مدرسه می‌تواند رشته برق و الکترونیک را در دانشگاه‌های معتبر انتخاب کرده و حدود 4 سال تحصیل کند و درنهایت به‌عنوان مهندس برق و الکترونیک وارد بازار کار شود.
  • روش سوم مخصوص کسانی است که می‌خواهند به‌سرعت صفرتا صد برق‌کشی ساختمان را یاد بگیرند و وارد بازار کار شوند. در این روش فرد باید در دوره‌های برق که توسط آموزشگاه‌های معتبر تحت نظر فنی حرفه‌ای برگزار می‌شود شرکت کند. اساتید باتجربه و ماهری در این آموزشگاه‌ها حضور دارند که تمام بخش‌های مختلف برق‌کشی ساختمان را به‌صورت تئوری و عملی در محیطی شبیه به محیط کار به شما آموزش می‌دهند. پس از پایان دوره‌ی آموزشی ابتدا آزمون تئوری برگزار می‌کنند و کسانی که بتوانند نمره قبولی را کسب کنند باید در آزمون عملی شرکت کنند و مهارت‌هایی که طی دوره یاد گرفته‌اند را نشان دهند. درصورتی‌که در این بخش هم بتوانید نمره قبولی کسب کنید گواهینامه پایان مهارت برای شما صادر می‌شود. این گواهینامه دارای کد ملی است و در ایران و حتی کشورهای عضو سازمان جهانی کار ارزش و اعتبار بالایی دارد حتی می‌توانید با استفاده از این مدرک وام بانکی بگیرید.

در انتخاب آموزشگاه تاسیسات برق به چه نکاتی باید توجه داشت؟

همان‌طور که می‌دانید آموزشگاه‌های زیادی در این حوزه وجود دارند که ممکن است شمارا مردد کنند که برای گذراندن دوره آموزشی کدام‌یک از آن‌ها مناسب‌تر است. علاوه بر هزینه‌ای که به‌عنوان شهریه باید بپردازید نکات مهم دیگری هم وجود دارد که در انتخاب آموزشگاه مناسب به شما کمک می‌کند. به‌طور مثال تجهیزات و امکاناتی که برای تدریس استفاده می‌شود. همچنین تجربه و مهارت اساتید که بسیار اهمیت دارد زیرا باید روش‌های به‌روز و استاندارد را بدانند و بتوانند به شما آموزش دهند. همچنین سرفصل‌هایی که در هر دوره به شما آموزش می‌دهند و تعداد افرادی که در کلاس‌ها حضور دارند. چراکه افراد کمتر کیفیت آموزش را بالاتر می‌برد.

طول دوره آموزش برق‌کار ساختمان چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً دوره‌های آموزش برق ساختمان هم عملی و هم تئوری برگزار می‌شود. آموزشگاه فن‌آموزان این دوره‌ها را در شیفت‌های آموزشی مختلف و به‌صورت خصوصی، نیمه‌خصوصی و گروهی برگزار می‌کند و معمولاً بین 1 تا 3 ماه طول می‌کشد؛ اما خیالتان راحت است که بعد از گذراندن این دوره‌های آموزشی شما تمامی مراحل برق‌کشی ساختمان را یاد گرفته‌اید و می‌توانید وارد بازار کار شوید.

حداقل مدرک تحصيلی جهت آموزش تاسیسات برق چیست؟

همان‌طور گفتم دوره‌ها به‌صورت عملی و تئوری برگزار می‌شود به همین دلیل برای شرکت در دوره‌های برق ساختمان بهتر است حداقل مدرک پایان دوره متوسطه را داشته باشید. اما اگر تحصیلات پایین‌تری دارید نگران نباشید با داشتن توانایی جسمی، علاقه و استعداد درزمینهٔ کارهای فنی همچنین رغبت برای یادگیری می‌توانید در دوره‌های آموزشی آموزشگاه فن آموزان شرکت کنید و به یک برق‌کار حرفه‌ای تبدیل شوید.

میزان درآمد شغل برق‌کار چقدر است؟

میزان درامد یک برق‌کار ساختمان به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. به‌طور مثال مهارت و دانش بالای برق‌کار باعث می‌شود پروژه‌ها را به‌سرعت و بر اساس اصول و استانداردها انجام دهد در این صورت باعث جلب رضایت مشتری شده و اگر مشکل دیگری برایش پیش اید به شما مراجعه می‌کند و یا شمارا به اطرافیانش معرفی می‌کند. همچنین ارتباطات با فروشندگان تجهیزات الکترونیکی و مهندسین و پیمان‌کاران ساختمان و کسانی که در این حوزه مشغول به کار هستند باعث می‌شود برای کارهای مربوط به برق ساختمان به شما مراجعه کنند و از شما کمک بگیرند. همچنین تبلیغات به‌صورت مجازی با ثبت آگهی در سایت‌های دیوار و شیپور و تبلیغات در کانال‌های اینستاگرام و تلگرام همچنین تبلیغات میدانی مثل چاپ کارت ویزیت و پخش تراکت تأثیر زیادی بر میزان درامد برق‌کار دارد. به‌طورکلی درامد یک برق‌کار به‌طور متوسط ماهیانه بین 7 تا 13 میلیون است که با توجه به موارد مذکور می‌تواند افزایش پیدا کند.